ilansitesi.net
Bugun...2. BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 20 binden fazla misafire ev sahipliği yapan Datça, bu yıl ikincisi düzenlenen Badem Çiçeği Festivaliyle renklendi. 8 Şubat Cuma günü başlayan ve 8-10 Şubat tarihleri arasında üç gün süren festivalin açılışı, kortej yürüyüşü ve açılış seremonisi ile başladı.

facebook-paylas
Tarih: 12-02-2019 20:40

2. BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ'NİN ARDINDAN

Datça, bu yıl ikincisi düzenlenen ve 3 gün süren Badem Çiçeği Festivaline ev sahipliği yaptı. Kortej yürüyüşü ve açılış konuşmalarıyla başlayan festival, üç gün boyunca, kurulan panayır alanlarında, badem ürünleri satışından yöresel yemeklere, doğal üretim atölyelerinden Datça’da üretilen el işi takı ve hediyelik ürünlere, yöreye has dans gösterilerinden müzik dinletileriyle sürdü.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve 20 binden fazla misafire ev sahipliği yapan Datça, bu yıl ikincisi düzenlenen Badem Çiçeği Festivaliyle renklendi. 8 Şubat Cuma günü başlayan ve 8-10 Şubat tarihleri arasında üç gün süren festivalin açılışı, kortej yürüyüşü ve açılış seremonisi ile başladı.

Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar başta olmak üzere, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) adına Meclis Başkanı H. Koray Özcan, Meclis Başkan Yardımcısı Deniz Dakikoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Selma Ünal’ın katılımıyla gerçekleştirilen kortej yürüyüşüne, Datçalı ve festival amacıyla Datça’ya gelen pek çok konuk katıldı.

Kortejin ardından açılış konuşmaları kapsamında sahneye davet edilen Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında; “Vatandaşlarımıza, misafirlerimize, desteklerini esirgemeyen Muğla Ticaret ve Sanayi Odamız ile Muğla Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum. Hep beraber bir şeyleri paylaştığımızda bunun güzelliğinin nasıl yansıdığını burada görüyoruz. Değerli misafirler Datça her zaman söylediğimiz gibi, belki de Anadolu’nun birçok kısmı kar altındayken biz burada baharı yaşıyoruz. Bakmayın siz bu küçücük yağmura, Datça’ya gelen misafirlere Datça’da hiç kış yok demeyin diye anımsatmak istedi diye düşünüyorum, çünkü yarından sonra hava çok güzel. Bir ilkbahar havasını iki gün doya doya yaşayacağız.

Datça nasıl bir yer? Buraya gelen misafirler bugün hiç farkında olmadan buradan neler alacaklar? Sadece tezgahlarda satılan ürünleri mi alacaklar,  yoksa parayla satın alamayacakları Datça’da yaşamanın;  parayla alınmayacak sevgiyi, parayla alınmayacak mutluluğu, parayla alınmayacak sağlığı alabilecekler mi diye kendi kendinize de sorarsanız, alacaksınız arkadaşlar. Datça oksijeni bol, havası temiz ve Türkiye’nin her zaman aldığınız her nefesin vücudunuzda sağlık, vücudunuzda mutluluk oluşturduğunu, Datça’da yediğiniz her lokmanın yüreğinizde sevgi oluşturduğunu, bugün ve iki günlük Badem Çiçeği Festivali’nde hep beraber yaşayacaksınız.

Bir söz vardır bizde; Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça yarımadasında yaratır veya Datça yarımadasına gönderir. Biz çok şanslıyız bizleri burada yarattı, sizler de şanslısınız sizlerde bugün buradasınız. O yönden sizlerin de günleriniz sağlıklı, yarınlarınız mutlu, ömrünüz olsun diyorum.

İkinci Datça için söylenen; Datça anlatılmaz, Datça yaşanır, diyorlar. Evet doğrudur. Datça’da yaşamadıktan sonra biraz önce saydığım; sağlığı, mutluluğu, sevgiyi almanız, tatmanız mümkün değil. Onun için diyoruz ki; Datça anlatılmaz yaşanır.

Üçüncü söylemimiz; Acelen varsa ne işin var Datça’da. Burada, bunun ifadesi şu; Datça insanı hoşgörülüdür, Datça insanı sevgi doludur,  Datça insanı mutludur. Datça insanı, Datça’da yaşayan insanlar bir İstanbul’daki gibi trafik sıkışmasında elini hemen kornaya götürmez. Öndekinin herhalde bir işi vardır, sabırlı olalım der. İşte o sabır ki bizleri uzun süre Datça’da daha sağlıklı, daha mutlu, daha fazla hoşgörü içerisinde yaşamamızı sağlıyor.

Bütün Datçalılara, Datça’da yaşayanlara, misafirlere şunu söylemek istiyorum; bedeniniz sağlıklı, yüreğiniz sevgi dolu olsun. Yaşınız uzun, daha nice nice bugün festivalin ikincisi,  belki de hiç farkında olmadan yirmiikincisini hep birlikte kutlamak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Başkan Uçar’ın ardından sahneye davet edilen, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Meclis Başkanı H. Koray Özcan’da sahneye davet edilerek bir konuşma yaptı. Koray konuşmasında; “çok kıymetli misafirler Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi adına, yönetimi adına ve üyeleri adına hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Sizlerle burada olmaktan duyduğum memnuniyeti de ifade etmek istiyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Odamız faaliyet alanları içerisinde bulunan, sayın başkanımız da belirtti en güzel ilçelerimizden birisinde, bu güzel organizasyonu gerçekleştiren başta Özge olmak üzere tüm paydaşlarımıza, bu projenin hayata geçirilmesi için odamıza taşıyan yönetim kurulu üyemiz sayın Selma Ünal’a, meclis başkan yardımcım sayın Deniz Dakikoğlu’na, komite başkanlarımız sayın Hakkı Kaya ve sayın Taner Kapçı’ya huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çünkü odamız olarak, bizim için işin en önemli kısımlarından birisi, bu festivalin havasının yaratılmasının ötesinde, buradaki esnafımıza, iş insanımıza, Datça halkına sağladığımız katkıdır. Ben odamız meclis başkanı olarak şunun sözünü her zaman verebilirim; bu tür etkinlikler desteklediğimiz, önemsediğimiz ve sizlerle paylaşmak istediğimiz durumlardır. Tüm bunların ötesinde bizi bir paydaş değil, burada ev sahibi gibi hissettiren; tüm Datça halkına da teşekkürlerimiz sunuyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi.

Son olarak sahneye davet edilen Datça Kaymakamı Mesut Çoban konuşmasında; “Muhterem hanımefendiler, beyefendiler, Datça’ya dışarıdan gelmiş saygı değer misafirler hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Belediye başkanımız Datça ile ilgili söylenecek her şeyi söyledi; o yüzden başkan söyledikçe, bunu da ben söyleseydim dediğim her şey söylendi herhalde. Ama Datça’ya dair söylenecek çok şey var. Datça 8 Şubat’ta Badem Çiçeği açmış olan Türkiye’deki tek yerleşim yeri. Ben de sıcak bir memlekettenim Antalyalıyım ama bizim badem çiçeğinin açması bu kadar erken olmuyor. Bu iş Datça’yla başlıyor, bahar Datça’da başlıyor. Bu baharı Datça’da sizlerle birlikte karşılamış olmaktan, sizlerle bu festivali birlikte yaşıyor olmaktan memnuniyet duyduğumu ifade ediyorum. Buraya gelen misafirlerimize iki gün boyunca sağlık, sıhhat içerisinde huzur içerisinde,  misafir etmekten ve eğlendirmekten mutlu olduğumu ifade ediyorum.

İnşallah kazasız belasız, gelenler için eğlenceli, esnafımız içinde bereketli bir festival olur. Bundan sonraki yıllarda da festivalin katılım ve görünürlüğünün Datça’nın tanınırlığının gelişerek devam edeceği nice festivalleri birlikte kutlamak dileğiyle; hepinize hoş geldiniz diyorum, hepinizi saygı ile selamlıyorum, katkı sunan, paydaş olan ve buraya ziyarete gelen herkese de hasseden teşekkür ediyorum” dedi.

Festivalin ilk gününde, Cumhuriyet Meydanında kurulan panayır alanlarında, badem ürünleri satışından yöresel yemeklere, doğal üretim atölyelerinden Datça’da üretilen el işi takı ve hediyelik ürünlere, yöreye has dans gösterilerinden müzik dinletilerine pek çok etkinlik gerçekleştirildi. Üç gün süren Datça Badem Çiçeği Festivali, Datça’yı doya doya gezmek, doğayla bütünleşmek ve yöreye has lezzetleri tatmak isteyenlerin bu yılda buluşmasına tanıklık etti.

 
Kaynak: HABER MERKEZİ

Editör: Haber Merkezi
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI