Bugun...CUMHURİYET HALK PARTİSİ DATÇA BAŞKANLIĞI İLÇE OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI

CHP Datça İlçe Başkanlığı İlçe Olağan Kongresi açılış sunumunu İlçe Bşk. Yrd. Av. Ali Kurt yaptı. Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşımız açılışta bir ağızdan okundu. (Haber-Fotoğraf: Esmeri Alev Ekebaş)

facebook-paylas
Güncelleme: 13-01-2020 22:50:59 Tarih: 13-01-2020 04:30

CUMHURİYET HALK PARTİSİ DATÇA BAŞKANLIĞI İLÇE OLAĞAN KONGRESİNİ YAPTI

 KONGRE BAŞKANLIK KURULU SEÇİMİ (BAŞKAN, BAŞKAN YARDIMCISI, 1 YAZMAN)belirlendi. Mzaları olan CHP DATÇA ILÇE Delegeleri DATÇA ILÇE Olağan Kongre Divan Başkanlığına Milletvekili Suat Özcan" i önerdiler. İmzalar da okundu.

Başka öneri olmadığı için Milletvekili Suat Özcan Divan Başkanlığına önerildi. Öneri el kaldırılarak oylandı ve mevcutların oybirliği ile seçildi. Divan Başkanlığı Yardımcılığı için Erkan Yorulmaz ve Katip üyeliği için Melike Işıktekin önerildi. Elle işaret ederek oylama yapıldı mevcutların oybirliği ile seçildiler. Milletvekili Suat Özcan kürsüde kısa bir konuşma yaptı: " DATÇA ILÇE Kongremize hoş geldiniz. ILÇE kongrelerimiz kurultayınız öncesi yapılmakta olan sonrasında il kongresinin olacağı, kurultayda da partimizin yakın dönem yol haritasının belirlenmesinde çok önemli aşamalar süreçlerdir. İlimizde DATÇA kongresi 12. kongre oluyor. Önümüzde ki haftada 13 ve son kongre Fethiye de yapılacak. Daha sonra İl kongresine geçeceğiz. Bu kongreler süreci, kurultay süreci hepimiz acısından partimiz acısından, ülkemiz acısından ve hatta hatta ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi acıdansa çok önemli. Dünyada gelişen ekonomik; siyasal, sosyal gelişen her şeyden bizde etkileniyoruz.  Kongreler tazelenir yenilenir heyecan gelir.  Şimdiden ülkeyi nasıl yöneteceğimizin hazırlıklarını yapıyoruz. Kongrelerde birazda bu noktalara bakmak lazım.  Partimizin yürüttüğü bir program çalışması var ilçe başkanlıklarında bu konuda katkısı olabilecek öneri, görüşleri gönderin Avrupa Birliğinde gençlere neler soruluyor kaçımız farkındayız Bizim gençlerimizin işsizlerin %27 si üniversite mezunu işsizlik ve enflasyon çift haneli rakamlardan bir türlü aşağıya inmedi Biz bunlara nasıl çareler buluruz düşünmeliyiz. Yerel olarak üretimi emeği nasıl güçlendirebiliriz. Nasıl daha öğütleyebiliriz? Bu konularda neler düşünüyoruz. Başta dediğim yol haritası bunun için çok önemli. Kimlerle nasıl yola çıkacağız rotasını çok iyi belirlemeliyiz. 31 MART 23 HAZIRAN seçimlerinde ittifak var değil mi? Zaferle sonuçlanmasına ittifakta katkıda bulundu. Bu ittifakta başlatan büyüten ve iktidar olmak için ittifak anlayışını daha geniş yapmaya çalışan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu. Bu konularda ne kadar katkıda bulunabiliriz, destek olabiliriz. Olumsuzlukları elbette dile getireceğiz ama olumlu neler yapabilirizi de karşısına koyabiliriz. Bunu yaparsak bundan sonraki süreç daha kolay olacaktır.  Adımlarımız daha sağlam olacaktır. Kongremizin ilçemize, Muğlamıza, ülkemize yararlıklar, olumluluklar getirmesini diliyoruz dedi. Divan Başkanı 6. ve 7. maddelerin yer değiştirmesini önerdi. Öneri kabul edildi. Divan Başkanı Milletvekili Suat Özcan;" ILÇE kongresinde blok listeyle seçime gidilmesini önerenlerin imza isim listesini okudu. Yeterli imza vardı.

04.11.2017 - 11.12.2019 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU, ÇALIŞMA RAPORUNUN VE HESAP RAPORUNUN OKUNMASI VE GÖRÜŞÜLMESİ

 

04.11.2017 - 11.12.2019 DÖNEMİ ÇALIŞMA RAPORU VE HESAP RAPORUNUN AYRI AYRI AKLANMASI (İBRA EDİLMESİ) Raporu CHP DATÇA CHP İlçe Eğt. Sekr. Caner Koç Faaliyet Raporundan bahsetti.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ DATÇA İLÇE BAŞKANLIĞI 2017 -2019 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

Bilindiği üzere bir önceki ilçe kongremiz 04.11.2017 tarihinde yapıldı. Aradan iki yıldan fazla zaman geçti. Bu iki yıl içinde ilçe yönetim kurulu olarak neler yaptık, neleri tam olarak yapamadık bu konularda siz sayın konuklara ve kongre üyelerine bilgi sunacağım.

Göreve geldikten hemen sonra yönetim kurulu içinde görev bölümü yapıldı, ilk toplantımızda önümüzdeki iki yıl içinde neler yapmamız gerektiği konusu değerlendirildi.

İzleyen günlerde 24 Kasım öğretmenler günü etkinliği kapsamında ilçemizdeki okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler ziyaret ettik; bu ziyaret sırasında öğretmenlere, Datça’nın değerli hemşerisi Nihat Akkaraca’nın “Datça’da Zaman” adlı eseri hediye edildi.

Aynı dönem içinde genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Muğla ziyaretine etkin olarak katıldık. 21 Aralık’ta yapılan il kongresinde ilçemizi temsil ettik.

Şubat ayı içinde Ankara’da gerçekleştirilen Kurultaya katıldık, Yine aynı ay içinde ilçemizde gerçekleştirilen Badem Çiçeği Festivali titizlikle değerlendirmeye aldık. Görülen aksaklıklar yanında daha güzel bir festival gerçekleştirilebilmesi için önerilerimiz özellikle bu festivalin Belediyemiz tarafından organize edilmesi gerektiği hususu ile birlikte belediye başkanımıza sunduk.

Yaşlılar haftası kapsamında İlçemizde yaşayan yaşlılar kadın kollarımız ve belediyemiz sosyal işler biriminin iş birliği ile ziyaret ettik. Bu kapsamda hemşerilerimizin üzüntülü günlerinde yanlarında olduk, sevinçlerini paylaştık.

2018 Yılının Mart ayı içerisinde gençlik kollarımız ile ÖNCE VATAN yazısının bakımını yaptık.

Nisan ayı içinde ilçe danışma kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda yapılan değerlendirmeler rapor haline getirildi YK’da değerlendirildi. İl danışma kurulu toplantısına ilçe başkanı düzeyinde katıldık.

Nisan ayı içerisinde 81 ilde eş zamanlı olarak OHAL ‘in kaldırılması için kitlesel basın açıklaması yaptık.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde organize edilen yürüyüşe katıldık. 10-16 Mayıs Engelliler haftası etkinliklerine katıldık.

12 Haziran’da CHP Cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce’nin Muğla’da gerçekleştirdiği mitinge katılım için organizasyon sağlandı. Partililerimizin en geniş şekilde mitinge katılımını sağlamak için gerekenleri yaptık.

CHP’mizin kuruluş etkinlikleri kapsamında 09.09.2018 ve 09.09.2019 tarihlerinde Atatürk Anıtına çelenk konuldu, İlçe Başkanımız tarafından konuşmalar yapıldı.

18 Eylül’de İzmir’de yapılan bölge toplantısına ilçe başkanımız katıldı.

Cumhuriyetimizin 95 ve 96. Kuruluş yıldönümlerinde düzenlenen gündüz etkinliklerine katıldık. Gece düzenlenen yürüyüşe özellikle gençlik kollarımızın ve kadın kollarımızın etkin katılımını sağladık. Datçalılar’ın Cumhuriyet coşkusuna ortak olduk. Tüm ulusal bayramlarda partimizi temsilini sağladık, resmi törenlere katıldık. Dini bayramlarda parti binamızda bayramlaştık. Aramızdaki dayanışma duygusunun artırması için çalıştık.

Sayın konuklar geçtiğimiz iki yıl içerisinde faaliyetlerimizin önemli bir bölümünü 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ile 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimlerindeki çalışmalar oluşturmaktadır. Bu kapsamda 23 Haziran İstanbul seçimleri için de de ilçe örgütümüzün yaptığı önemli çalışmalar olmuştur. Bu konuyu ayrı bir başlıkta toplamayı uygun bulduk.

Bu seçimlerin her biri için ayrı ayrı her mahallemizde slayt gösterisi ile birlikte propaganda çalışmaları yaptık. Seçim günü sandık güvenliği konusunu önceden planladık, sandık görevlilerimiz tespit ettik, gençlik ve kadın kollarımız da içinde olmak üzere tüm örgütümüz ile birlikte sandıkların güvenliği için çalıştık. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri propaganda döneminde AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili yasaya aykırı propagandalar derhal müdahale edilerek engelledik.

Seçimlere ilişkin sayımların tamamlanmasından sonra ilçe birleştirme aşamasında gerekenler titizlikle yaptık, özellikle milletvekilliği sırasında Cumhur ittifakı bileşenlerince Muğla genelinde yapılan itirazların karşılanması için Datça örgütü olarak gereken katkıyı sağladık, hukuki mücadelenin içinde yer aldık.

23 Haziran seçimlerinde Datça’dan İstanbul’a gitmek isteyen partili seçmenler için organizasyon düzenledik, seçmenlerin oy kullanmasına yardımcı olmak üzere uygun bedelle üç otobüs kiraladık, bir başkan yardımcımız bu otobüslerle birlikte İstanbul’a gitmek ve orada seçimde görev almak üzere görevlendirdik.

Seçimlerde Muğla ili içerisinde her seçimde partimizin oy oranının en yüksek olduğu ilçe olarak dikkatleri üzerimizde topladık.

Partimizin gençlik ve kadın örgütlenmesine özel önem verdik. Gençlerimizin kadınlarımızın kendi örgütlerinde en etkili şekilde söz sahibi olması, karar süreçlerine katkılarının sağlanması için gayret gösterdik. Bu kapsamda Partimizin Lise örgütlenmesi (Halk- Lis) ne etkin olarak katılım sağladık. Bu kapsamda, geçlerimizden Şara Deliktaş’ın Muğla Halk-Lis başkanlığına seçilmesi övünç kaynağımız oldu.

Gençlik kollarımız, Üniversite örgütlenmesinin aktif hale getirilmesi için çalışmalar yaptı. Partimizin büyükleri ile sohbet toplantıları düzenlendi, Kadın ve gençlik merkezimizde ücretsiz etüt faaliyetleri gerçekleştirildi, Uğur Mumcu’yu anma etkinliği gerçekleştirildi. Spor faaliyetleri voleybol ve futbol turnuvaları düzenlendi, gençlerin bu etkinliklere katılımı teşvik edildi.

Partimizin kadın kollarının özellikle seçimlerdeki saha çalışmaları hepimizin göğsünü kabarttı. Kadınlarımızın parti faaliyetlerine etkin katılımının sağlanması için gerekli çalışmalar kadın kollarımız tarafından yapıldı.

Geçtiğimiz yerel yönetim seçimlerinde belediye meclis üyelerimizin tespitinde her aşamada örgüt olarak yer aldık, kadınlarımızın ve gençlerimizin meclis üyeliği temsil oranlarının yükseltilmesine çalıştık. Seçilen meclis üyelerimiz ve yönetim kurulumuz birlikte toplantılar düzenledik, bu toplantılarda özellikle belediye çalışmalarını değerlendirdik, yönetim ile meclis arasında kaliteli bir iletişim kurulmasına çalıştık.

Partimizin önemli bir sorunu olarak bu dönemde de devam eden 2015 yılı öncesinden kalan yapılandırdığımız SGK prim borçlarını ödemeye devam ettik. Bu dönem itibariyle birikmiş bütün borçları ödedik. Mali Bilanço Hesabımızda da göreceğiniz üzere neredeyse borçlarımızın tamamını bitirdik. Cari dönem itibariyle kimseye borçlu kalmadık.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız faaliyetlerimiz ile iki yıllık görev süremiz içinde Partimize, halkımıza hizmet etmeye çalıştık.

Bu süreçte eksikliklerimizde oldu ancak, kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden, Cumhuriyet ve demokrasi yolundan hiç ayrılmadık.  Partimize bağlılık ve Datça’mıza sevgimiz artarak devam etti.

Kongremize katılan siz değerli konuklara, delegelere ve diğer katılımcılara teşekkür ediyor iki yıllık görev süresindeki faaliyetlerimizi saygı ile değerlendirmenize sunuyoruz. 11.01.2020.' dedi Hesap raporu İlçe Bşk. Yrd. Av. Ali Kurt tarafından okundu.

Dilek ve temenniler kısmında günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmalar yapıldı.

Sayın Cahit Yaka söz aldı; ' Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakabilmek için CHP’nin önderliğinde toplumsal muhalefeti daha da güçlendirmek zorundayız" dedi.

CHP DATÇA İlçe Bşk. Yrd. Av. Ali Kurt kısa bir konuşma yapti: "Biz bu örgütte bu partide finansman sorununu çözemedik. Finansman sorunu tabana yaygın şekilde halledilmesi gereken bir sorundur. Yaygın olarak aidat toplayabilmeliyiz ki buna bağlı olarak kişilerin aidiyet duyguları gelişsin. Önümüzdeki dönem seçilecek arkadaşlar muhakkak bu konuda çaba sarfetmelidir. Bu konuya bir çözüm bulmalıyız. Partiminiz;  üyeleri ile olan ilişkilerininse yaygınlaşması gerekir. Partinin üyeleri arasında ıkili bir ilişki olması gerekir aksı halde artinin ilce üyeleri partiyi yonetimi beslemezse yönetim giderek kurur. Dallarına yeterli su gitmez yeterli gayreti bulamaz Bu nedenle yönetimle üyeler arasında iliskinin organik hale getirilmesi lazım. Biz eleştirilerimizi büyümek için yapiyoruz; biz eleştirilerimizi iktidar olmak için yapiyoruz. ' dedi. Eski Ilce Başkanı Gökhan Sağır konustu;'Parti bagimsizliktir; özgürlüktür, kardeşliktir, dostluktur, parti ülkemizin geleceğidir. Bu yüzden partiye yaklaşırken onu hiç incitmemek zorundayız. Eleştirilerimiz bir gül yaprağı kadar hafif olmalı. Eleştiri partimizi daha yukarıda görmek isteğidir, yardımdır, katkıdır. Eleştiri karalamak suçlamak değildir. Bir kongre sürecini hep beraber yaşadık. Bu süreç ne kadar demokratik olursa orada doğru fikirler egemen olur. Özgürlük varsa; saygı varsa; demokrasi varsa ve en önemlisi SEVGI varsa korkulacak hiç birşey yoktur. Sorunları doğru tespit edip ortadan kaldırırsak enerjimizi daha doğru işlerde kullanırız. Sorunları çözmek sorunları doğru tespit etmekle başlar. Konuşmamız gereken kişiler değil sistemimizdir Nasıl bir sistemle yonetilecegimizdir. Bizdeki sorun kişilerin değişmesi değil sistemin değişmesidir. Eğer sistemimiz demokratik özgürlukcu bir sistemde orada demokrasi egemen olur. Başkanlık sistemine karşı olduğumuzda her platformda dile getiriyoruz. Uygulamada bunu göstermiyorsak kimse bize inanmaz. Nereden başlamalı? Hazır yeni bir yönetim oluştururken örgütlemeden başlayabiliriz. Örgütlenme politikaların yaşama geçirilmesi içindir. En iyi yönetim biçimi demokrasidir o halde bunu her alanda gostermeliyiz" dedi.Nazmiye Helvası konustu: " ...Arkadaşlar hicbir örgüt eğer bütçesi geliri harcadığı para ile bağımsız değilse kendi tabanından almıyorsa bu gücü o örgüt özgür değildir. Bağımsız bir örgüt ancak bağımsız çalışma yapabilir Cumhuriyet Halk Partisi kendisini kadının yanında durduğunu biliyoruz. Artık temsildenkadinlarin söz ve karar organlarında yer almasını konuşmaktan vazgeçtik kadınların yaşam hakkini konuşmaya başladık Geri çekindiğimiz noktaya bakar mısınız? Yaşama hakkımızı korumak için konuşmaya başladık. Buna karşı bu ülkenin beklentisi var Cumhuriyet Halk Partisinden daha çok beklentisi var. " dedi DATÇA Belediye Başkanı Gürsel Ucar; " DEGERLI arkadaşlar hicbir zaman umudumuzu kaybetmeyelim. Hicbir zaman gelecegimizden endişe etmeyelim. Bu ülkeyi bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Ataturk" un iki büyük eserim var dediği iki büyük eserinden birisi Cumhuriyet ikincisi Cumhuriyet Halk Partisi. Umutluyuz. Umudumuzu kaybetmeyelim Gazi Mustafa Kemal Ataturk" un bir sozu var yurtta barış. dunyada baris. Biz herzaman için ulkemizde barışı, hem dünyada barışı bunun yaninda partimizde ki sevgiyi barisi önderimizin bize dediği gibi sağlamak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partisi bir devrim partisi, yüzyıllık bir parti. Devrim partisi dediğimiz Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin geleceğinin umududur, Bizler bu partide bulunurken, IYI BIR partili olmak zorundayız. Hepimiz Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak için çalışmak zorundayız. IYI BIR Cumhuriyet Halk Partilinin tarifini nasıl yaparız IYI BIR Cumhuriyet Halk Partili partisini seven insandır. Aday olamadığı zamanlarda bile partisinden ayrılmayan insandır. Kendisini bir yere taşımak için değil Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak için çalışan insandır. Hoşgörülü karşıdaki insana SEVGI dolu davranan insandır. Cumhuriyet Halk Partisini ve partililerimizi çok seviyorum. Partiye uyelik esnasinda Cumhuriyet Halk Partisinin bir andı  yemini olmalı Bu yemini ettiğimiz zaman bu yemini yerine getiren partililer olmalı. " dedi. Konuşması alkislarla son buldu.

CHP DATÇA İlçe Eğt. Sekr. Caner Koç kısa bir konuşma yapti;" Bizler Gençliğe Hitabeden Bursa nutkundan aldığımız görev ile mücadelemize sonuna kadar devam ediyoruz; dedi.

Daha sonra Çalışma raporu oylamaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi. Hesap raporu oylamaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kiliçdaroğlu ve diğer partililerin gönderdiği telgraflar okundu. Kongreye katılan konuklar Muğla CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Milletvekili Süleyman Girgin, Milletvekili Burak Erbey, Milletvekili önceki dönem MYK üyesi milletvekili Yakup Akkaya; DATÇA Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Milas Belediye Başkanı Muhammed Tokat, CHP Ortaca ILÇE Başkanı Evren Tezcan, Ula ILÇE Başkanı Hüseyin Özcan, Marmaris ILÇE Başkanı Zeki Can Balcı, Yatağan ILÇE Başkanı Mehmet Kemiksiz, Datça ILÇE Başkanı Aytaç Kurt, Datça eski Belediye Başkanı Şener Tokcan, Milletvekili Yamaç Kaya, CHP Parti Meclisi eski Üyesi Nazmiye Halvaşi, Datça Eski ilçe Başkanı Gökhan Sağır, Eski ILÇE Başkanı Remzi Özbek, Eski ilçe Başkanı Hasan Kaya, Muğla il Kadın Kolları yönetimi,  ve pek çok basın mensubu, partili delegeler, üyeler salondaydı.  Datça İlçe Başkanlığı yedek Yönetim Kurulu ve il delegesi adaylığı için liste beklendiğini Divan başkanı açıkladı. Süre verildi ve listenin divan başkanlığına verilmesi istendi.

İLÇE BAŞKANI, İLÇE YÖNETİM KURULU VE İL KONGRESİ DELEGELERİNİN SEÇİMİ yapıldı. Delegelerin kullandığı oylar ile İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve İl Kongresi Delegeleri belirlenmiş oldu.

BAŞKAN AYTAÇ KURT: 71

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Selin Aydeniz :69

Çiğdem Canbey:70

Ege Curacı :70

Hasan Çümen:63

Melike Işıktekin:69

Ali Kurt:68

Caner Koç:70

Sezai Öz:67

Tuna Özalp:66

Semih Sönmez:70

Cihat Türkeli:69

Egemen Yılmaz:69

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

Duran Yavşan:70

Güven Temel:70

Kurtuluş Çümen:70

Alper aslan:70

Can Ölmez:70

Dilara Tekin:70

Anıl Göztepe :70

Bertuğ Kobek:70

Utku Sürücü :71

Sercan Ölmez:71

İL KONGRE DELEGELERİ

Kıymet Akbıyık:70

Yakup Akkaya:70

Bilal Arslan:70

Tuğçe Başarır :70

Alim Bozalan:70

Meltem Demirci:70

Mert Eser:70

Goncagül Işıktekin:70

Suat Karaman:70

Hüseyin Kaya:70

Tayfun Kıbrıslı:70

Aytaç Kurt:70

Savaş Tatlı:70

Çağatay Tatveren:70

Güven Temel:70

Gürsel Uçar:70

Gülderen Ünal:70

İnci Yapar:70

İsmet Yılmaz:70

 
Kaynak: Esmeri Alev Ekebaş

Editör: Haber Merkezi
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI