Bugun...DATÇA'DA KIBRIS GAZİLERİNE MADALYA TÖRENİ

Datça’da Kıbrıs Gazilerine "Milli Mücadele Madalyası ve Beratı" Verildi. (Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş)

facebook-paylas
Tarih: 02-01-2020 04:02

DATÇA'DA KIBRIS GAZİLERİNE MADALYA TÖRENİ

K.K.T.C. Devleti tarafından Gazilerimize verilen  Milli Mücadele madalya ve beratlarının tevcih töreni  öncesi Datça Cumhuriyet Meydanı’n da Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni yapıldı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Gazi Emekli Yüzbaşı Ferhat Ünsalan, Atatürk Anıtına çelenk sundu.  En büyük Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadasları ve ebediyete intikal etmiş  gaziler için bir dakikalık saygı duruşu  ve İstiklal Marşı okundu.

Sayın Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Sayın Garnizon Komutanı Hv.Bnb. Hilmi Özkan, ,Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Kıdemli Cumhuriyet Savcısı Cihat Yitgin,  Datça İlçe Emniyet Müdürü İsmail Toygun, Datça Cumhuriyet Savcısı Fatih Yurdakul  Datça İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut,Muğla Aile ve Sosyal  Hizmetler Müdürü Osman Toprakçı, , , protokolün üyeleri ,Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Gazi Emekli Yüzbaşı Ferhat Ünsalan ve Sayın Gazilerimiz, aileleri, yerel basın, ; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti tarafından gazilerimize milli mücadele beratlarının verilmesi ve madalya törenine katılmak üzere Özcan Yılmaz  Anadolu Otelcilik  ve Turizm Meslek Lisesi’ne geldiler. En büyük Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu, akabinde İstiklal Marşımızın  hep bir ağızdan okunması ardından, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Gazi Emekli Yüzbaşı Ferhat Ünsalan günün anlam ve önemine uygun konuşma yaptı:

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım,  protokol üyeleri, değerli gazi arkadaşlarım ve muhterem aileleri ‘saygıdeğer misafirlerimiz,

Bugün burada bundan 45 yıl önce , 1974 yılında  birinci ve ikinci Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin bir kadirşinaslık göstergesi olarak hazırladığı  Milli Mücadele Madalyalarının  tevcih töreni için  toplanmış bulunuyoruz.

Kıbrıs Adası, 1571  de II. Selim’in  hükümdarlığı sırasında  fethedilmeden önce , Osmanlı donanmasına akın yapan  Hıristiyan korsanların sığınağı halindeydi.

Lala Mustafa Paşa komutasındaki ordu ve   Piyale Paşa komutasındaki donanma ile Magosa’nın fethedilmesi ile Osmanli idaresine girdi.

93 harbinde, yani 1878 de Rusya’ya yenilen Osmanlı, Ruslara daha fazla ödün vermemek için adayı İngilizlere yıllık 92,700 sterline yüzyıllığına kiraladı.(Bugünkü parayla yaklaşık 700.000 TL)

Adada Usmanlı mülkiyeti devam ediyor  sayılmakla beraber  yönetim tamamen İngilizlere  geçmişti. 1923  de imzalanan Lozan Barış Andlaşması’nın 21.  maddesi gereği olarak İngiltere’ye ilhakı tanındı. 1925 YILINDA DA İngiltere tarafından Kıbrıs Kraliyet Kolonisi olarak ilan edildi. Rumlar , Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak  gayesi ile önce İngiliz’leri  adadan kovmak, sonra da Türk halkını yok etmek için  terör hareketlerine başladılar. Bu duruma dur demek için  devletimizin yaptığı uluslar arası  görüşmeler neticesinde,  Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlüğünde 1960 yılında  Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.

Bu tarihe kadar ada İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır.

Kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ordusu yoktu.  Onun yerine adada Türkiye ve Yunanistan’dan gönderilen  birer alay bulunuyordu. Ayrıca İngilizlerin de oldukça büyük,  içinde kara ve hava birlikleri olan iki üssü vardı.

Adayı, Yunanistan’a ilhak etmek isteyen  Kıbrıs’lı Rumlar, Yunanistan’ da yardımları ile  adada yeniden terör estirmeye  ve Kıbrıs Türk halkını  bezdirmeye başladılar. Halk, Türk köyleri ve Rum köyleri olarak ayrışmaya başlamıştı. Lefkoşa ve Magosa  gibi kazalar ve karma köylerde  Türk ve Rum kesimi olarak  ikiye bölünmüştü.

Türklerin kendi bölgeleri dışında  can ve mal güvenceleri yoktu. Bir köyden diğerine gitmek isteyen Türk’lere  büyük eziyetler yapıyorlar  hatta kaçırıp öldürüyorlardı.  Bulunmuş toplu mezarlar ve  hala kayıp birçok Türk  vardır. Rumların EOKA tedhiş örgütünün  Türk’lere yaptığı baskı ve zulümlere karşı olarak Kıbrıslı Türk’ler de  Anavatanın yardımları ile  Türk Mukavemet  Teşkilatı’nı kurdular. Bu şekilde canlarını, mallarını ve topraklarını korumaya çalıştılar. 15 Temmuz 1974  günü, yani Barış Harekatı’ndan beş gün önce , gözü dönmüş EOKA’cı Samson  , adayı Yunanistan’a ilhak etmek için  Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Papaz Makarios’u  devirerek idareyi ele geçirmek  istedi ve başarılı da oldu.

Artık sıra Kıbrıs Türk’lerini yok edip , adayı tamamen Rumlaştırıp, Yunanistan’a  bağlamaya gelmişti.  Bu duruma setirci kalamayan T.C. Devleti  de garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974  de çıkartma harekatına başladı. Başta A.B.D. olmak üzere diğer devletlerin de baskısı ile 22 Temmuz’da ateşkes ilan edildi. Kıbrıslı Türk’lerin  ve adanın güvenliğinin sağlanması için  yapılan görüşmeler  netice vermeyince , ‘Ayşe Tatile Çıksın’ parolası ile  16 Ağustos’da ikinci Barış Harekatı başladı. Şimdi de  sınır olarak kullanılan Atilla Hattına kadar  olan bölgeyi Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türkünün içinden çıkmış Mücahitlerle birlikte  düşmandan temizlendi.

Deniz aşırı bir yere, kara, deniz ve hava kuvvetleri ile  yapılan çıkartma harekatı,  zor bir harekattır. Çıkartmanın Girne’den , düşmanın beton koruganlarla tahkim ettiği  sarp Beşparmak Daşlarına doğru  yapılması bu zorluğu kat be kat arttırmıştır.

İşte  bizler bu zorluğu  vatan sevgisi,  kahramanlık ve fedakarlıkla aştık.

Kıbrıs Adası, Doğu Akdeniz de, Anadolu’nun yumuşak karnına saplanacak  bir hançer gibidir. Bu  adaya sahip olan,  Doğu Akdeniz’i, Ortadoğu’yu kontrol eder ve vatanımız için de tehlike oluşturur. Kıbrıs Barış Harekatı, , bu stratejik adayı,  düşmanlara bırakmamak ve  Kıbrıs Türk’ünün  can ve mal güvenliğini  sağlamak için yapılmıştır.

1974 Yılında Kıbrıs’ta  Birinci ve İkinci  harekatta savaşan  bizlere, devletimiz  Gazilik ünvanı verdi. Gazilik,  Türk vatanseverliğinin , Türk kahramanlığının ve  Türk fedakarlığının yaşayan DESTANIDIR. Gazi ise, bu destanı yazan kahramanın adıdır.

Bizler en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete  intikal etmiş  gazilerimizin hayatta olan  temsilcileriyiz.

Bizleri unutmayıp, Milli Mücadele Madalyası ile  onurlandıran Kuzey Jıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletine şükranlarımızı sunarız’ dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Gazi Emekli Yüzbaşı Ferhat ÜNSALAN’ın konuşması alkışlarla son buldu.

 KKTC Devletinin Gazilerimiz için gönderdiği madalya ve beratların gazilerimize  Datça Kaymakamı Mesut Çoban tarafından takdim edildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan kahraman gazilerimize madalya ve beratı tevcih töreninde duygulu anlar yaşandı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Datça Temsilcisi Gazi Emekli Yüzbaşı Ferhat ÜNSALAN,  Deniz Er  Adnan Yılmaz,  Deniz Er Cahit Ayaydın, Deniz Üsteğmen Erdal Candan, Anfibi Er Hasan Uslu, Sivil Memur Hayri Şahin, Piyade Astsubay Kamil Özcan, Deniz Topçu Er M. Cumhur Ok, Deniz Er Mustafa Balcı, Piyade Astsubay Mustafa Başbuğ, Deniz Er Mustafa Çelik, Hava Pilot Yüzbaşı Nemci Şen, Topçu Er Ömer Minaz, Piyade Er Yaşar Değirmenci, Topçu Çavuş Ahmet Raman, Piyade Er Ali Ercüment Talu, onüç gazimiz  KKTC Devletinin Gazilerimiz için gönderdiği madalya ve beratların Datça Kaymakamı Sayın Mesut Çoban’ın elinden aldılar. Mazeretlerini bildiren üç gazilerimize madalya ve beratları evlerinde takdim edilecek.Madalya ve beratların üstünde: ‘ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı , Milli Mücadele yıllarında gösterilen  feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası gereğince  Bakanlar Kurulu’nun önerisi üzerine  bu madalya ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Milli Mücadele Madalyası’ şahsınıza tevcih edilmiştir’.

 Yemek ikramı ve canlı müzik dinletisi sonrası protokol ve K.K.T.C. Devleti tarafından Gazilerimize verilen  Milli Mücadele madalya ve beratlarının tevdii edilen Gazilerimiz ile toplu fotoğraf çekildi.

Durmuyor gece gündüz

Bileği güçlü, yüreği pek askerimiz

Yürüyor durmadan adım adım ileri

Lefkoşa, Girne, Magosa, Lefke

Türk askeri birer birer alıyor

Türk askeri dönmez ki geri
Kaynak: Haber ve Fotoğraf: Esmeri Alev Ekebaş

Editör: Haber Merkezi
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI