ilansitesi.net
Bugun...


TURHAN BAL

facebook-paylas
AYVA ÇİÇEK AÇMIŞ
Tarih: 02-01-2020 05:24:00 Güncelleme: 02-01-2020 05:24:00


Her geçen gün alım gücü zayıflayan, temel ihtiyaçlarını bile karşılamayan halkımıza bir de “Muhteşem Cuma” indirimleri başlığı altında, daha nasıl sömürebiliriz akımı veriliyor.
“Muhteşem Cuma” alışveriş akımı da her şeyde olduğu gibi, ithal bir durumun Türkiye’ye uyarlanmış hali. Orjinali “Kara Cuma”, bize uymayınca hemen uyarlamaya gidilmiş ve ortaya muhteşem çıkmış.
Daha bir kaç hafta önce İstanbul Fatih’te 4 kardeş, Antalya’da 2'si çocuk 4 kişilik aile geçim sıkıntısı nedeniyle siyanürle intihar ederken, ekonomist ve akademisyenleri hedef alan Albayrak, "Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok" demişken nasıl muhteşem olmasın.
Senin sıkıntın kapitalizm için hiç sorun değil. Sen bir şeyler almaya öyle veya böyle devam etmelisin. Paran yoksa; sana kredi kartı verir, çeşit çeşit kredi açar. Sen yeter ki al! Bir şekilde borçlan! Hamster gibi onun çarkını dönder. Dur! be kardeşim. 
Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF)’in Kasım 2019 verilerine göre; açlık sınırı: 2103 TL., yoksulluk sınırı: 6849 TL. açıklanmışken ve açlık sınırının altındaki asgari ücrete çalışmaya razı olmuşken, hangi para ile yapacaksın bu alışverişi. Olmayan parayı, şıkır şıkır, fıkır fıkır hazırlanmış janjanlı, kımıl kımıl reklamlara aldanıp, cebine sokuşturdukları plastik kartlarla harcayıp, sonra “yandım Allah yandım, yandırma beni, derin uykulardan kaldırma beni” türküsünü mü söyleyeceksin. Bence derin uykulardan hemen uyanmalısın. Sana yaşattıkları ilıüzyon durumundan çıkmalısın. “ayva çiçek açmış yaz mı gelecek, gönül bu sevdadan vaz mı geçecek, bana ettiklerin az mı gelecek, yandım allah yandım yandırma beni, derin uykulardan kaldırma beni” aslında türkünün başında uyanmalısın, sana sahte baharlar, yazlar yaşattıklarını. Sana ettiklerinin az olduğunu düşünüyorsan da hemen koş, durma ıssırıklı elma resmi olan telefonun en en üst modelini şimdi al! Çok lazım sana. Onunla atomu parçalayıp, karnını doyuracaksın ya!
“Muhteşem Cuma”nın yapılmasının bir diğer nedeni ise perakende satış yapan işletmelerin, ellerinde biriken mallardan ve dolayısıyla artan stok maliyetinden kurtulmak istemeleridir. Sürekli artan stok maliyetlerini de böyle günler aracılığı ile çaktırmadan sana ödetirler. Sen de tıpış tıpış gidip, itiş tıkış mağazalara doluşup, aman da ne güzelmiş deyip, hiç de lazım değilken o peluş ayıyı almış bulursun kendini.
“Ayaş yollarından aştım da geldim, boyunu boyuma ölçtüm de geldim, güzeller içinden seçtim de geldim, yandım allah yandım yandırma beni, derin uykulardan kaldırma beni.” Ölçme ve değerlendirme çok önemli bir kavram. Neye ihtiyacınız olduğunu tam olarak ölçüp, değerlendirirseniz, peluş ayı elinizde kalmaz.
İşte türkünün en can alıcı bölümü; “Ayaş yollarında kervanın mı var, beni öldürmeye fermanın mı var, ağlamaya sızlamaya dermanın mı var, yandım allah yandım yandırma beni, derin uykulardan kaldırma beni.”
Türkü de her ne kadar “derin uykulardan kaldırma beni” deniliyorsa da, siz dinlemeyin. Uyanın!
Sevgi ve selam...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI